Kurşun Geçirmez Cam

Kurşun Geçirmez Cam

Kurşun geçirmez cam, çeşitli plastiklerin ara katmanları olan çok sayıda sert cam tabakasından oluşur. Bazen bir polikarbonat (sert bir plastik türü) tabakası ya da plastik bir film tabakası vardır. Aksi taktirde camın ya da plastik parçanın tehlikeli parçalarının bir merminin etkisiyle parçalanmasına neden olur. Bu sandviç katmanına laminat denir. Tek bir sıradan camdan on kat daha kalın olabilir ve genellikle çok ağırdır.

Geleneksel kurşun geçirmez cam, camın (tipik olarak 3–10 mm) ve plastikten yapıldığı plastikten yapılır; burada plastik ince bir polivinil bütiral (PVB) filmidir (yaklaşık 1–3 mm). Daha yeni, daha güçlü kurşun geçirmez camlar, cam ve plastikten yapılmış cam sandviç ve plastikten yapılmış plastik, iyonik plastik polimerler, etilen vinil asetat veya polikarbonat kullanırlar. Kalın plastikler ve çeşitli plastiklerin ince filmleri ile ayrılan plastik tabakalar PVB veya poliüretan gibidir. Kurşun geçirmez cam esas olarak çok katmanlı bir cam ve plastik sandviçtir. Ancak malzemeleri düzenlemek için birçok farklı yol vardır. Bu örnekte bunları birbirine bağlayan ince plastik ara tabakaları ve bir kalın polikarbonat tabakası olan çok sayıda cam tabakası vardır. Ancak diğer birçok düzenleme mümkündür.

Basit PVB bazlı kurşun geçirmez cam yapmak için ince PVB filmi kalın bir cam arasına sıkıştırılarak laminat haline getirilir, ısıtılır ve sıkıştırılır. Böylece plastik erir ve cama yapışır. Çoğu zaman bu süreç tabakalar arasında havanın sıkışmasını önlemek için bir vakumda gerçekleşir. Bu da laminatın daha zayıf olmasını ve optik özelliklerini (geçmekte olan ışığı bozan) etkiler. Ünite daha sonra bir otoklavda (bir çeşit endüstriyel düdüklü tencere) çok daha yüksek bir sıcaklıkta (yaklaşık 150°C) ve basınçta (yaklaşık 13–14 kat normal atmosfer basıncına kadar) tamamen pişirilir. Prosesle ilgili asıl zorluk plastik ve cam tabakaların aralarında sıkışan hava olmadan düzgün bir şekilde birbirine yapışmasını ve otoklavın ısı ve basıncının plastiği bozmaması sağlamaktır.

Kurşun geçirmez cam genellikle stadyum ve arenalarda, konaklama yerlerinde, finansal kurumlarda, istasyon marketlerinde, okullarda ve polis merkezlerinde korunmak için kullanılır. Arabaları ve nakliye üniteleri de dahil olmak üzere başka kullanımlar yerleri de vardır.

Kurşun geçirmez pencereler işinizin iş yapmasına izin verirken işçilerin güvende olmasını sağlar. Gerçekten etkili olmak için, kurşun geçirmez cam, çalışanların ürün alışverişi ve iletişim kurmasını kolaylaştırırken, koruyucu bir bariyer oluşturmalıdır.