Cam Merdiven

Cam Merdiven

Camın mimaride kullanımı, tanımlanmış kullanım alanlarının tamamı  içinde en radikal olan kullanım şeklidir. İnsanların alışkanlıkları ve bilincinde kırılgan niteliği ile yer etmiş olan camın merdiven  olarak kullanılmaya başlanmasıyla  bu düşünce değişmeye başlamıştır .

Cam endüstrisindeki gelişmeler artık o alıştığımız kırılgan camın, sağlamlığı ile bilinen diğer yapı malzemeleri kadar sağlam ve dayanıklı olabilmesine imkan tanımaktadır .  Son 30 yıl içinde yaygınlaşarak , artık iç mekandaki  kullanımlarda da  cam merdiven tasarımları tercih edilmektedir .  Söz konusu merdiven olduğunda  haliyle geleneksel malzemelere  yatkınlık söz konusu olsa bile trendleri ve yenilikleri takip edenler için cam merdivenler  eşsiz bir seçim  olmaktadır .

Sahip olduğu asil dokunun cam malzemelere kattığı  ayrıcalığın yanı sıra iç dekorasyonda gün ışığı etkisini artırması da  tüm  cam yapı malzemelerinde olduğu gibi cam merdiven içinde  tercih edilme sebebidir . Araştırmalar göstermektedir ki  insanların biyoritmi gün ışığı ile yükselir.  Yaşam alanlarında doğal gün ışığı erişimi yeterli olmadığında kronik yorgunluktan , depresyona  yaşam kalitesini düşüren pek çok hastalık belirtisi ortaya çıkar . Geçmişten günümüze tüm mimari eserlerde kullanılan pencerelerin aydınlatmaya olan katkısı yanı sıra gün ışığının binaların iç yüzeylerine de ulaşması bir gerekliliktir . Gün ışığını az alan yerlerde iç mekan tasarımında kullanılan cam malzeme oranı bina içindeki gün ışığı etkisini önemli oranda artırır. Tüm bunlar dikkate alındığında doğal aydınlatmanın yeterli olmadığı durumlarda cam merdiven aydınlanma etkisini artıracak bir yapı malzemesi olarak düşünülebilir .

Cam Merdiven tasarımında kullanılan cam  sağlamlığı ve güvenliği nedeniyle temperli lamine camdır . Yaşam alanının fiziksel ve mekaniksel dinamikleri göz önünde bulundurularak temperli  lamine  cam basamakların , paslanmaz çelik veya yine cam olan taşıyıcı kaidelerle değişik kombinasyonları kullanılarak uygulanabilir  .

Kullanılan malzeme kadar yapılacak işin tasarım ve montajı da önemlidir bu noktada işin uzmanı olan bir ekiple çalışılması şık, zarif cam merdivenlerinizi uzun yıllar güvenle ve rahatça kullanabilme imkanı sağlayacaktır .  Ayrıca cam basamak yanlarına uygulayacağınız led aydınlatma ile çok şık tasarımlarda yapılabilecektir.

 Whatsapp’tan Sor