Cam Korkuluk

Cam Korkuluk

Dekorasyon sektöründe korkuluk olarak uzun yıllar boyunca ahşap ve çelik kullanıldı. Teknolojinin gelişmesi ve fiyatların ekonomik hale gelmesi sonucu cam korkuluk ve paslanmaz korkuluk daha çok tercih edilmeye başlandı.

Bazen tek başına bazen de paslanmaz çelik desteklerle kullanılan cam korkuluk modelleri, temperleme ve laminasyon teknolojileri sayesinde artık çelik kadar güvenli. Bu teknolojiler sayesinde Cam korkuluk, artık neredeyse kurşun geçirmez cam güvenliğine gelmiş bulunuyorlar. Bu sayede çatlama kırılma dökülme gibi tehlikeleri ortadan kaldırıyorlar.

AVM, Hastane, Mağaza, Ofis, İş yeri, Villa, Dubleks Daire vb.. bir çok mekanda geniş çaplı uygulamaları ile cam korkuluklar artık hayatımıza tamamen girmiş durumdalar.

Cam korkuluk lar şekil itibariyle düz ve bombeli, sağlamlık itibariyle de temperli, lamine, temperli ve lamine olarak farklı ölçülerde olabilmektedir.

Temperli ve Lamine cam korkulukların modelleri şu modellerde tercih edilebilir:

4+4, 6+6, 8+8, 10+10, 6+6+6, 8+8+8, 10+10+10,

Temperli camın özellikleri ve cam korkuluk lara etkileri:

Temperli cam, normal cama göre kırılmaya çok daha dayanıklıdır. Sıradan cam, kırılma sonrası keskin parçacıklara ayrılıp yaralanmalara neden olabilir. Temperlenmiş cam ise kırıldığında küçük parçalara ayrıldığı için hiçbir tehlike içermez. Bu yüzden yaralanma riski çok azdır. Temperli cam, eşit kalınlıktaki normal cama göre yaklaşık 5 kat sağlamdır. Isıya dayanıklılığı da normal cama göre daha yüksektir.

Lamine camın özellikleri ve cam korkuluk lara etkileri:

İki veya daha fazla camın, PVB isimli özel bir şeffaf plastik kullanılarak, ısı ve yüksek basınç altında preslenmesinden oluşan cam çeşididir.

Güvenlik camı olarak da bilinen lamine camlar, kırılma halinde parçaları yerinde tutarak en aza indirir.

Camlar birleştirildikten sonra tam bir cam gibi görünür. Lamine cam, güvenlik amacıyla üretilen cam çeşididir, ve cam kırıldığı zaman PVB ara katman cam parçalarının dağılmasını engeller ve büyük keskin parçalar halında parçalanmasına izin vermez. Diğer bir özelliği ise camın ses yalıtımı hususiyetlerini daha iyi bir hale getirir ve morötesi ışınlarının %99`na engel olur. Isı ile güçlendirilmiş, bombeli ya da temperli camlardan lamine cam üretilebilir.

Temperli ve Lamine camlar, genelde güvenlik camı olarak bilinmektedir, genellikle showroom vitrinlerinde, AVM gibi alışveriş merkezlerinde kullanılan cam çeşididir.