Bombeli Cam Merdiven

Bombeli Cam Merdiven

Temperli lamine bombeli camlar, işlemsiz cama göre yaklaşık 5 kat daha dayanıklı olup; kırıldığı zaman zar büyüklüğünde parçalara ayrılarak ve dağılmayarak, yaralanma riskini yok ettiği için güvenlik camı olarak tercih edilmektedir.

Bombeli cam merdivenlerin üretimi

Bombeli cam merdivenlerin üretiminde, camlar, dairenin yarıçapına göre ayarlanmış olan bombeli temper büküm hattına verilir. 400 saniye süresince 800 C dereye ulaşmış fırında kalır ve yavaş bir biçimde ısı kazanır. Katı/sıvı haldeki cam seramik merdaneler üzerinde saniyeler içinde büküm hattına gider ve belirtilen yarıçapa göre şeklini alır. Sonra 400 saniye hızlı soğutma işlemi görür. Cam, bu noktada yavaş ısıtılıp hızlı soğutulduğu için; yatay hat üzerinde (cam önü ve cam arkası) camın dış yüzeylerine daha fazla basınç gerilimi, cam ortasına ise dolaylı bir çekme gerilimi kazandırılır, camın yüzeylerine 10.000 psi basınç ön gerilimi kazandırılır bu sayede hem istenilen büküm gerçekleşmiş, hem de temperlenmiş olur.

Bombeli Cam Merdiven Tasarlamak

Mimarlık ofislerinden bize sık gelen sorulardan biri de bombeli cam merdiven tasarımının detayları hakkında olmaktadır. Cam merdivenlerin kırılacağı korkusu ile tasarım ve detaylandırılmasında hep çekinceler olur. Oysa temperli camın sağlamlığı konusunda hiçbir şüpheye düşmemek gerekmektedir.

Taşıyıcı omurga tasarımında, mekanik bağlantıların dikkatlice tasarlanmış olması gereklidir. Ana taşıyıcı omurga için paslanmaz çelik veya temperli cam uygulanabilir. Tasarımdaki detaylar, uygulamayı kolaylaştırmalıdır.

Bombeli Cam Merdivenlerin bakımı

Bombeli cam merdivenler,n bakım ve temizliği, cam ve paslanmaz ürünler için farklı şekilde yapılmalıdır. Camların temizliği daha kolay olmakla beraber, paslanmaz aparat ve küpeştelerin özel spray ve yağlarla yapılması gereklidir. Camların temizliğinde, sert metallerden temastan kaçınılmalıdır. Paslanmazlarda ise asitli ve aşındırıcı ürünlerden uzak durulmalıdır.

 Whatsapp’tan Sor