Akustik Lamine Cam

Akustik Lamine Cam

Dokusunda taşıdığı şıklık ve zarafetin yanı sıra teknolojinin geliştirdiği yöntemlerle yapısına diğer yapısal malzemelerin sunduğu dayanıklılığı da dahil eden cam bununla da yetinmeyerek mimari tasarımlarda karşılaşılabilecek pek çok sorunun çözümüne yönelik yeni ürünlerin tasarlanabilmesiyle  diğer yapısal elemanlardan  çok daha geniş bir kullanım skalasına ulaşmıştır.

Günümüz mimarisi yalnızca görsel değil aynı zamanda konfor ve güvenliği de dikkate almak zorundadır . Akustik Lamine  Cam, şehir yaşamının içinde optimize edilmesi gereken öncelikli sorunlardan biri olan gürültü kirliliğinin yaşam alanlarındaki olumsuz etkilerini azaltmak için geliştirilmiş bir çözümdür .

Temel olarak  iki cam plaka arasında Polivinil Bütiral reçinenin (PVB) ısı ve basınçla laminasyonu işlemiyle elde edilen Lamine Camlardan farklı olarak Akustik Lamine Camlarda özel kalınlıkta iki cam plakası arasında ikisi normal PVB biri akustik PVB olmak üzere 3 katmanlı bir PVB tabaka laminasyonu prosedürü uygulanarak yalnızca dayanıklı değil aynı zamanda  ses yalıtım özelliği kazandırılmış bir ürün elde edilir  ve bu sayede  44 desibele kadar bir ses yalıtımı sağlanabilir .

İnsan kulağının toleranslı olduğu aralık genellikle 10 -100 desibel aralığıdır ancak buna rağmen 100 desibel ve üzerindeki seslere uzun süre maruz kalmak  hem fizyolojik hem psikolojik açıdan tercih edilmeyen riskli sayılabilen bir durumdur .  Aşağıda bazı ortam koşulları  ve sahip oldukları gürültü değerleri verilmiştir

Genellikle tolere edilebilen değerlerde gürültü içeren yerlerde bile maruz kalınan sürenin uzamasıyla birlikte işitme kaybından , strese  uykusuzluktan kronik yorgunluk ve nihayetinde depresyona kadar varabilen gizli tehlikeler söz konusudur .  Bu sebeple Akustik Lamine Cam uygulaması az veya çok süregelen gürültü kirliliğinin olduğu şehir merkezleri gibi en temel yaşam alanlarında lüks değil zaruridir . Bunun yanı sıra ofisler , havaalanları gibi gürültüye dayalı fizyolojik sorunların yaşam kalitesini etkileyebileceği alanlarda da olmazsa olmaz uygulamalardandır.

Ses izolasyonu yalnızca cam yüzeylerle sınırlı kalmamalı duvar , tavan vs  gibi  bütünleyici diğer dış cephe uzantılarında da devamlılığı uygun donanımlarla sağlanmalıdır . Efektif bir ses izolasyonu tüm gerekli yüzeylerde (ses kaynaklarına teması olan cephelerin tamamı için geçerlidir) sağlanmalıdır .

Akustik Lamine Cam uygulamalarında tasarım ve mühendislik kadar kesim ve uygulamada önemlidir . Bilgi ve deneyim sahibi üreticilerin tercih edilmesi ürünlerinizin uzun süreli kullanımları için  şarttır. Deneyimsiz bir kesim işlemi Akustik Lamine Cam gibi çok sağlam bir ürün için bile risktir özellikle kesim sırasında kenarlarda oluşabilecek çatlaklar ve  çizikler nem etkisiyle ürünün niteliğinin bozulmasına sebep olabilir .

 Whatsapp’tan Sor